laupäev, 9. veebruar 2013

Väikevorm mõisamaastikus

Kreeta Sipelgas, Valdeko Lukken, Juhan Maiste
Rööppealkiri Decorative elements in Estonian manor parks
Tõlkija Anett Raup
Toimetaja: Inge Kiisler, Kreeta Sipelgas
Tallinn : Keskkonnaamet, 2012
431, [1] lk. : ill.

Ajaloolised väikevormid moodustavad ühe väga keerulise ja mitmetahulise osa Eesti mõisamaastike kujundusest. See on üks väärtuslikest mälukihtidest, kus iga väikevormi võib vaadelda kui eraldi kunstiteost. Läbi sajandite on mõisatesse lisatud mitmesuguse kuju ja stiiliga paviljone, sildasid, treppe, purskkaevusid, piirdeid jmt. Igal väikevormil on olnud maastikus oma eesmärk, funktsioon. Üks peamisi ülesandeid oli vormi- ja stiilikeele kaudu maastikku rikastada, kaunistada.

Tähendused, mida ajaloolised väikevormid endas kannavad, kõnelevad meile avatusest, piiratusest,
olemise väärtustest, aga eelkõige inimesest endast. Igal väikevormil pargis on meile kõigile rääkida
oma lugu.
 
Eestis on viimaste aastakümnete jooksul ilmunud mitmeid mõisaparkidega seotud trükiseid. Käsitlemist on leidnud mõisaparkide temaatika eri tahud, kuid üksnes ajaloolistes parkides leiduvatele väikevormidele seni keskendutud ei ole. Käesolev raamat loob ühe võimaliku teesihi alguse väikevormide mitmetähenduslikku maailma. Tegemist on kokkuvõtliku sissejuhatusega teemasse, kus tekstide ja illustratiivse materjali kaudu luuakse ülevaatlik pilt ajaloolistest väikevormidest. Tutvustatud on huvitavaid näiteid erinevatest Eesti paikadest. Tohutust piltide hulgast valikut teha oli väga raske. Väikevormidest kõnelev materjal on mõeldud kõigile, kes on huvitatud ajaloolistest parkidest.
 
Lisaks sellele raamatule on edaspidi koostajatel plaanis välja anda väikevormide tüüpe tutvustavad trükised, kus keskendutakse Eesti mõisaparkides olnud ja säilinud väikevormide detailsemale alüüsile.
 
Raamatu koostajad tänavad lahkeid ja vastutulelikke arhiivi- ja muuseumitöötajaid, ametnikke ning erakogude omanikke, kes on olnud suureks abiks trükise valmimisel. Kaasamõtlemise ja abi eest täname Juhan Maistet, Sulev Nurmet, Ants Heina, Marica-Maris Paju, Inge Kiislerit, Nele Nutti, Iris Mäemetsa, Liisi Preedinit ja Eigo Tarkinit.
 
Kreeta Sipelgas, Valdeko Lukken

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar