neljapäev, 30. juuni 2022

Viljandis 9. juunil toimunud dialoogiringist „Laste- ja noortesõbralik linn Viljandi?“

9. juunil pidasime Raamatukogude teema-aasta dialoogide nädala puhul avalikku dialoogi Viljandi Linnaraamatukogus.

Suvisele kooli- ja hooaja lõpetamistele vaatamata liitus dialoogiringi ruumihoidja Veronikaga kuus ärksat viljandlast. Kuigi üks osaleja liitus hilinemisega, sulandus ta kiiresti seltskonda ning võttis aruteluformaadi hõlpsasti omaks. Planeeritud pooleteist tunnine aeg venis ühisel soovil paaritunniseks arvamuste avaldamiseks ja teineteise tähelepanelikuks kuulamiseks.

Osalejate arv võimaldas kõigil end korduvalt ja pikemalt väljendada. See pole alati avaliku dialoogi formaadi raames võimalik, sest kõikidele antakse võimalus arvamust avaldada ning seetõttu lepitakse vajadusel kokku sõnavõttude ajalised piirangud.

Arutelust tegime märkmeid, et lisaks tekkinud heale õhkkonnale ja sünergiale saaks sõnastatud olulisemad mõtted.

Jõudsime päris mitme olulise mõtteni. Siin sõnastan kolm erinevates arvamustes läbi kumanud seisukohta:

  • ·       Aktsepteerime noori sellistena nagu nad on, oleme neile võimalusel toeks.

Miks on nii, et kui nn suured inimesed avalikus ruumis koos viibivad, on see hea, aga kui noored koos kaubanduskeskuses või linnatänaval aega veedavad, on see tegemata noorsootöö? Noored tahavad samuti sõpradega olla. Kui me kurdame, et inimesed ei oska enam päris elus omavahel suhelda, siis üks põhjustest võib olla selles, et pole jäetud vaba ruumi (nii ajalist, kui tegelikku kohta) loomulikuks sotsialiseerumiseks. Laste ja noorte iga vaba hetk ei pea olema täiskasvanute poolt organiseeritud, iga koht, kus nad aega veedavad, ekstra nende jaoks eraldatud. Võiks kuulata rohkem noorte mõtteid selle kohta, mis on need paigad, kus nad soovivad olla, valdkonnad, millega tahavad tegeleda või kas nad tahaksid hoopis mõnikord lihtsalt niisama kohvikus juttu ajada või õdusas linnaoaasis hängida (vt. Fred Jüssi molutamise vajalikkusest)

  • ·       Katsetame julgemalt!

Millegipärast tahetakse luua väga püsivaid ja pikaaegseid lahendusi. Linnaruumis võiks julgemalt eksperimenteerida ja proovida uut, sest mõni asi võibki olla suurepärane ja toimiv vaid lühiajaliselt ja erakorraliselt. Katsetada linnas erinevaid paiku ja lahendusi julgemalt, kartmata, et see ei jää toimima aastateks. Noorte vajadused ja noored ise muutuvad, need asjad, mis töötasid 15, 10 või isegi 3 aastat tagasi, täna enam alati ei toimi.

  • ·       Koostöös on jõud

Värskendav on kohtuda teise asutuse inimestega, leida ühisosa, teha koostööd, jagada kogemusi ja häid praktikaid laste ja noorte suunamisel.

 

Kokkuvõte osalejate tagasisidest

Dialoogi järel küsitud tagasiside põhjal võib kindlalt väita, et kõigil osalejatel oli huvitav, neid kuulati ja nende erinevaid seisukohti väärtustati – 100% maksimumhinne ehk hinne 5. 

Keskmise hindega 4,83 hinnati enda julgust mõtteid teistega jagada, seda, kui mugavalt end sündmusel tunti ning seda, kas soovitaks sõbrale järgmisel dialoogil osalemist. 

Keskmise hindena 4,75 hinnati olulistel teemadel dialoogide pidamist kogukonnas.


Avaliku dialoogi meetodi kohta arvasid osalejad:

  • -        Põnev arutelu väikeses grupis
  • -        Et see meetod toimib ja avab inimesi
  • -        Lahti mõtestatud rahulik arutelu tähtsatel teemadel
  • -        Selle meetodiga saab uusi ideid iga teema lahkamisel
  • -        Selline lahendus annab kõigile võimaluse avada mõtteid – erinevaid mõtteid
  • -        Nii toimub areng. Ja koostöö


Järgmisteks dialoogideks pakutud teemad:

  • -        Huvikoolide koostöö / Koostöö
  • -        Turvaline linn
  • -        Rattaga liikumine linnas
  • -        Raamatukogu tulevik
  • -        Avatud ruum / Linnaruum / Avatud linnaruum
  • -        Keskkond
  • -        Kogukonna väärtused



Järgmiste dialoogideni!

Ruumihoidja Veronika


Mis on dialoog?

Avatud dialoogis oleme kõik võrdsed, kõik osalejad saavad ühtviisi kuuldud ja kuulatud ja kõigil on võimalus avatult oma mõtteid ja arvamusi avaldada.

Meie sõnavara on rikkalik. Nii kasutame sõna “dialoog”, “debatt”, “arutelu” ja “vestlus” oma igapäevase sõnavaras. Kui süveneda, siis igal sõnal on oma tähendusruum, mis ajas muutub ja areneb koos inimestega.

Näiteks sõna “vestlus” juured on ladina keeles - “con verser”. See tähendab koos pööramist või keeramist, korda mööda rääkimist. See on kuulamise ja osalemise protsess, kus kohtume meie jaoks tuttavate mõtete, ideede või seisukohtadega. Või vastupidi, kuuleme seda, millega on meil raske nõustuda. Kuidas olla avatud erinevustele ja heita eemale oma eelarvamused, hinnangud? See on dialoogi üks keskne küsimus.

Dialoog ehk arutelu on loomulik viis üheskoos mõelda. Heas dialoogis on ruumi erinevuste avatud uurimisele, empaatilisele kuulamisele, oletuste kriitilisele uurimisele ja teadvustamisele ning enese väljendamisele. Dialoogi kaudu me saame rakendada erinevustest tulenevat energiat ja suunata see tõhusamale koostegutsemisele. Vestluses kerkivad esile võimalused, mis muidu poleks esile kerkinud. Avaliku dialoogi kaudu soodustame kohalikku ja kohalike dialoogi, kodanikuaktiivsust ning üksteise märkamist ja kuulamist.

 

Suurprojektist „Kohalike dialoog kohalikus raamatukogus“

6.-12. juunil toimunud dialooginädala raames korraldasid raamatukoguhoidjad üle Eesti 12 avalikku arutelu. Kokku võttis vestlustest osa ligi 120 inimest, nende hulgas ka riigisekretär Taimar Peterkop, mitme kohaliku omavalitsuse ametnikud ja vallavanemad.

Raamatukogude aasta üheks fookuseks on raamatukogude tutvustamine kogukonnakeskustena. Selleks käivitus esimest korda toimuv suurprojekt „Kohalike dialoog kohalikus raamatukogus”, mille raames toimub esmakordne koolitusprogramm raamatukoguhoidjatele. Spetsiaalselt raamatukogutöötajate jaoks loodud koolitusprogramm koosneb viiest kohtumisest perioodil märts-september ning piloodis osalevate raamatukogude ühisest dialooginädalast oma kogukonnas juunis. Pilootprojekti valiti kandideerinute seast 12 raamatukogutöötajat üle-Eesti, nende hulgas ka Veronika Raudsepp Linnupuu Viljandi Linnaraamatukogust.

Suurprojekt toimub raamatukogude aasta, SA Eesti Koostöö Kogu, Kultuuriministeeriumi ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) koostöös. Lisainfo sündmuse kohta: http://www.raamatukogudeaasta.ee/.../dialooginadal.../

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar