esmaspäev, 7. november 2016

7. november – Peeter Kurvits 125


7.11.1891 Lilli, Polli vald – 10.02.1962 Tallinn
Vabadusristi kavaler, Eesti sõjaväe kapten, majandusminister, pangandustegelane
125 aastat sünnist

Kurvits, Peeter Jaani P.
7.11.1891 – 12.02.1962

Vabadusristi kavaler, Eesti sõjaväe kapten, majandusminister, pangandustegelane.

Sündinud Polli vallas (teistel andmetel Karksi vallas).

Omandas üldhariduse Tallinna Peetri reaalkoolis. Õppis Riia polütehnikumis, lõpetas 1924. aastal Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kaubandusosakonna. Korporatsiooni „Vironia“ liige.

Sõjalise hariduse sai 1916. aastal 2. Peterhofi lipnikekoolis. Võttis ohvitserina osa Esimesest maailmasõjast. Vabadussõjas oli kitsarööpmeliste soomusrongide ülema adjutant. Sõjaliste teenete eest sai Vabadusristi I liigi 3. järgu, 40 00 marka ja tasuta kooli ülikooli lõpetamiseni.

Eesti Panga osakonna juhataja 1921-1928, Pikalaenu Panga direktor 1928-1932. Olles majandusminister Jaan Tõnissoni valitsuses 1933. aastal, teostas krooni devalveerimise. Oli Krediit Panga esimees 1933-1940, tegutses paljudes pangandus-, majandus-, spordi- ja seltskondlikes organisatsioonides.

Arreteeriti 14. juunil 1941. aastal Tallinnas koos perekonnaga. Sverdlovski oblasti NKVD otsusel mõisteti 1943. aasta detsembris viis aastat vangilaagrit. Vabanes juba 9. mail 1944. aastal Vostokurallagi vangilaagrist. Oli asumisel Kirovi oblasti Lebjažje rajoonis ja Halturinis, kust vabastati 1956. aasta suvel. Töötas veel mõnda aega Halturini põllumajandustehnikumis saksa keele õpetajana.

Tuli tagasi Eestisse. Suri Tallinnas 10. veebruaril 1962. aastal. Maetud Tallinna Rahumäe kalmistule. (Jaak Pihlak)
Allikas: Sakalamaa ei unusta : Karksi kihelkond. Kümnes raamat. 1997. Lk. 101-102

Peeter Kurvits sündis 7. novembril 1891. a Pollis. Ta teenis 1916-1917 Vene sõjaväes. P. Kurvits võttis osa Vabadussõjast 1918-1920, sai sõjaliste teenete eest I liigi 3. järgu Vabadusristi. 1923.a lõpetas Tartu ülikooli õigusteaduskonna kaubandusosakonna. 1922- 1928 oli Eesti Panga teenistuses, 1928.a Pikalaenu Panga direktor ning 1933. a oli erapooletuna J. Tõnissoni kabinetis majandusministriks, kellena teostas Eesti krooni ümberhindamist.
Allikas: Eesti Entsüklopeedia. IV : Jaapan – Käolina. Loodus, 1934

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar