teisipäev, 27. märts 2018

11. märts - Juhan Jõgevest 120

Juhan Jõgevest
11.03.1893 - 4.10.1945
Kolonelleitnant, VR I/3 ja II/3 kavaler

Sündis 11.03. (vkj 27.02.)1893 Viljandimaal Ala-Aitsra vallas Laane talu pidajate Hansu ja Liisi peres. Peres oli veel 6 tütart.
 
Õppis Hummuli valla- ja Helme kihelkonnakoolis, Tartu Aleksandri gümnaasiumis, 1916 Gatšina lipnikekoolis nin 1923-924 alalisväe ohvitseride kursustel. 1912-1914 oli apteekri õpilane Kuressaares.
 
I Maailmasõja ajal augustis 1914 osales vabatahtlikult 1. tagavarapataljonis, jaanuarini 1916 sanitar Semjonovskoje kaardiväepolgu Aleksandri sõjaväehaiglas. Sõjakoolis aprillist 1916, sama aasta augustist lipnik. Teeninud nooremohvitserina 66. Butõrka ja 729. Novo-Ufimski jalaväepolgus ning jaanuarist veebruarini 1918 Eesti tagavarapataljonis Tartus. Võttis osa lahingutest Saksa vägede vastu. Alamleitnat aprillist 1917.
 
Vabadussõja ajal alates 1. detsembrist 1918 Viljandi maakonna Helme kihelkonna Kaitseliidu ülema abi, jaanuarist 1919 12. Roodu ülem. Osales lahingutes Punaarmee ja Landeswehri vastu Lõuna-Eestis ja Lärimaal, sai 2. Juulil 1919 Lätis Kurtenhofi all haavata. Leitnant septembrist 1919 alamkapten jaanuarist 1920. Sai autasuks Tartumaal Vana-Kuuste vallas Reola mõisa Hõimre talu.
 
Abiellus Maria Tammega (1905-1990), neil sündis 24. augustil 1930 poeg Üllar.
 
Rahvusarhiivi fotode andmebaas; EFA.651.0-399926
Jätkas sõjaväelist tegevust Vabariigi ajal, tõustes 1938. aastal kolonelleitnandiks. Oli Vabaduse Risti Vendade Ühenduse liige.
 
Septembrist 1940 Eesti sõjaväeasutuste likvideerimise komisjoni liige. Vabastati teenistusest jaanuaris 1941, misjärel total lukksepana Tallinnas.
 
Juunist 1941 metsavend Jägala kandis. Oktoobrist 1941 Eesti omavalitsuse politse ja omakaitse valitsuse teenistuses, septembrist 1943 Eesti Relva SS-brigaadi peainspektuuris kodifitseerija, märtsist septembrini 1944 Eesti Relva SS-vägede kindralinspektuuri 1. osakonna juhataja.

Septembris 1944 üritas koos perega põgeneda Hiiumaalt Rootsi, ei õnnestunud. Novembrist 1944 Tallinnas elektrimontöör.
 
Nõukogude võim arreteeris ta 17.02.1945 Tallinnas. Suri 4. oktoobril 1945 Kemerovo oblastis SibLagis.
 
Kenotaaf Tallinna Rahumäe kalmistul, nimi tahvlil Tori kirikus ja Riia vennaskalmistu Läti Karutapja Ordeni kavaleride kabelis

Autasud:
03.12.1920 tasuta maa, normaaltalu mõõdus, 3. jalaväepolk (autasu määramine)
13.05.1921 Vabaduse Risti I liigi 3. järgu kavaler
28.11.1924 "Karutapjate ordu" III järk (autasu kandmise loa andmine)
18.02.1925 Vabaduse Risti II liigi 3. järgu kavaler

Allikad:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar